Historia

Przedszkole nr 2 powstało około 1950 roku. Pierwszym kierownikiem była Pani Irena Jankiewicz. Do potrzeb placówki zaadoptowano kilka pomieszczeń obecnego Domu Parafialnego mieszczącego się przy ulicy M. Kopernika. Od początku swego istnienia przedszkole liczyło 3 oddziały, posiadało kuchnię i małe zaplecze administracyjne. Pierwotnie do pomieszczeń przedszkolnych wchodziło się od strony podwórka. Dzieci często korzystały z ogrodu otaczającego plebanię.
   We wrześniu 1952 r. stanowisko dyrektora Państwowego Przedszkola nr 2 w Grajewie objęła Pani Alicja Gawek, która sprawowała daną funkcję przez 29 lat.
W tym czasie około roku 1957 w placówce przeprowadzono remont, na okres którego przeniesiono przedszkole do lokalu zastępczego przy ulicy Kilińskiego (budynek istnieje do dziś).
Po remoncie ilość oddziałów nie zmieniła się, ale placówka powiększyła się o jedną salę, na którą przeniesiono grupę dzieci 6- letnich. I tak do oddziału II i III wchodziło się od ulicy, natomiast do pozostałych pomieszczeń od podwórka.
Grupa najmłodsza przeniesiona została na salę, którą dotychczas zajmowały średniaki, a salę zajmowaną przez maluchy przeznaczono na kancelarię. Tym samym zyskano pomieszczenie na magazyn (były gabinet dyrektora).

Dynamiczny rozwój miejscowego przemysłu i napływ ludności miały duży wpływ na systematyczne zwiększenie liczby dzieci. Rozwój miasta i ciągle rosnąca liczba mieszkańców zmuszała władze miejskie do rozbudowy sieci przedszkoli. I tak powstawały nowoczesne placówki: Przedszkole nr 3, 4, 5, 6, które mimo wszystko nie zabezpieczały stale rosnących potrzeb mieszkańców. Przedszkole nr 2 nie cieszyło się zbyt dużą popularnością wśród mieszkańców Grajewa. Stary budynek, ciemne sale, brak ogrodu miały decydujący wpływ na wybór rodziców. Mimo piętrzących się trudności placówka funkcjonowała dość dobrze, program wychowawczy realizowany był na wysokim poziomie przez wykwalifikowaną 5- osobową kadrę pedagogiczną.
     31 grudnia 1986 roku w godzinach popołudniowych, w Bibliotece Miejskiej mieszczącej się nad przedszkolem wybuchł pożar. Dzieci znajdujące się w pomieszczeniach placówki zostały natychmiast ewakuowane. Mimo, że ogień nie zajął pomieszczeń przedszkolnych, placówka została w znacznym stopniu zniszczona, co zmusiło władze miasta do znalezienia lokalu zastępczego. W pierwszych dniach stycznia 1987 roku, z pomocą żołnierzy grajewskiej Jednostki Wojskowej, przeniesiono ocalały sprzęt i zorganizowano placówkę w pomieszczeniach Hotelu Robotniczego przy ulicy Targowej. Utworzono 2 oddziały. Przedszkole cieszyło się ogromną popularnością wśród pracowników pobliskiego ZOZ-u, co w znacznym stopniu przyczyniło się do tego, że rok później przedszkole otrzymało do dyspozycji kuchnię hotelową oraz stołówkę, na której utworzono trzeci oddział przedszkolny.
Ciągły brak miejsc w grajewskich przedszkolach zmusił władze miasta do wygospodarowania jeszcze jednego pomieszczenia w budynku hotelu i utworzenia w sierpniu 1988r. czwartego oddziału przedszkolnego.
W tym czasie przy ul. J. Krasickiego trwała budowa nowej placówki przedszkolnej. Z początkiem roku szkolnego 1990/91 zapadła decyzja władz miasta o przeniesieniu przedszkola do nowo oddanego budynku.
    Od dnia 1 XII 1990r. Przedszkole Miejskie nr 2 realizuje pracę w nowym budynku przy ul. J. Krasickiego 2. Jest to budynek piętrowy posiadający cztery sale, salę gimnastyczną, szatnię oraz duże zaplecze gospodarczo – administracyjne i ogród.
W nowoczesnej placówce edukację przedszkolną kontynuowało 126 wychowanków.
Przedszkole w dalszym ciągu kierowane przez dyrektor Z. Cwalińską zatrudniało 7 osób personelu pedagogicznego i 10 personelu pomocniczego.
   Z końcem roku szkolnego 1990/91 zapadła decyzja o likwidacji Przedszkola Miejskiego nr 3. W sierpniu 1991 nastąpiło przyłączenie Przedszkola nr 3 do Przedszkola nr 2. W związku z tym znacznie zwiększyła się liczba przyjętych dzieci, co spowodowało uruchomienie V oddziału na sali gimnastycznej. Jednocześnie zwiększyła się liczba zatrudnionych osób.
W lutym 1996r. w związku z przejściem na emeryturę Z. Cwalińskiej, w placówce powołano nową dyrektor. Odbył się pierwszy w historii grajewskich placówek oświatowych konkurs na dyrektora, który wygrała Zofia Sobolewska.
    Podczas wakacji w 1999r. w przedszkolu nastąpiła niewielka reorganizacja. Zlikwidowano jeden oddział, w miejsce którego utworzono grupę żłobkową. Spowodowane było to likwidacją Żłobka Miejskiego nr 2 w Grajewie. Grupa żłobkowa ruszyła z dniem 1 września 1999r. Liczyła 24 dzieci w wieku do trzech lat, zatrudniała cztery osoby personelu. Przedszkole zyskało także stanowisko dietetyczki.

W lutym 2001r. po upływie pięcioletniej kadencji, dyrektor Z. Sobolewska odeszła na emeryturę a jej miejsce zajęła mgr Barbara Cybula – nowa dyrektor wyłoniona w drodze konkursu.